Kdo vlastní Mercedes? Tajemství automobilového světa

  • Ondřej Král
  • 11 dub 2025
Kdo vlastní Mercedes? Tajemství automobilového světa

Kdo by si nepoložil otázku, kdo stojí za světoznámými automobilkami? Mercedes, značka, kterou každý zná, může být v některých ohledech záhadou, pokud jde o vlastnictví. Víte, že automobilový svět je jako složité puzzle, kde jeden dílek zapadá do druhého. A právě proto se podíváme na to, kdo vlastně tahá za nitky u Mercedesu a jak do toho zapadá Renault.

Historie Mercedesu sahá až do konce 19. století, kdy Karl Benz a Gottlieb Daimler představili světu první automobily. Od té doby se značka těší obrovské popularitě, ale vlastnictví obřích firem se během desetiletí několikrát změnilo, což může být trochu matoucí.

Historie a vývoj Mercedesu

Když se ohlédneme za vznikem Mercedes, musíme zamířit až do konce 19. století, kdy němečtí vizionáři Karl Benz a Gottlieb Daimler napsali první kapitoly automobilové historie. Karl Benz vytvořil první motorové vozidlo, a to ve stejné době, kdy Gottlieb Daimler se svým kolegou Wilhelmem Maybachem vyvinuli spalovací motor. Tyto paralelní inovace vyústily ve vznik značky, kterou dnes známe jako Mercedes.

Mercedes-Benz oficiálně vznikl v roce 1926 spojením firem Benz & Cie a Daimler-Motoren-Gesellschaft. Tento krok nebyl náhoda, ale důsledek hospodářské krize poválečných let, která přiměla obě společnosti hledat strategické aliance. A tady někde začíná opravdový příběh Mercedesu jako hráče na globální automobilové scéně.

Chcete slyšet něco zajímavého? Jméno Mercedes nebylo odkazem na některého z vynálezců, ale na dceru Emila Jelinka, klíčového obchodního partnera značky. V roce 1900 se Mercedes stala oficiální obchodní značkou pro vozy Daimler.

Přeskočíme-li do druhé poloviny 20. století, najdeme éru, kdy se Mercedes etabloval jako synonymum pro luxus a inovaci, s modely jako slavný Mercedes S-Class. Je fascinující, jak se z původních průkopnických modelů vyvinuly dnešní sofistikované a ekologičtější vozy.

RokVýznamný model
1926Mercedes-Benz 630
1972Mercedes S-Class
1997Mercedes A-Class

Dnes Mercedes nejenže pokračuje ve výrobě prémiových vozů, ale i posouvá hranice díky elektrifikaci a autonomním technologiím. To je v souladu s plánem ‚Ambition 2039‘, který míří na uhlíkově neutrální budoucnost. A to nás přivádí k otázce, jaké místo v této budoucnosti má Renault a jejich propojení s Mercedesem.

Jak je Renault spojen s Mercedesem

Takže, jak vlastně Renault zasahuje do světa Mercedesu? Není to na první pohled úplně jasné, ale tyto dvě automobilky mají mezi sebou mnohem víc, než si možná myslíte. Pojďme to rozplést. V roce 2010 se koncern Renault-Nissan spojil s Daimler AG, mateřskou společností Mercedesu. Cílem této aliance bylo sdílet technologie a rozdělit náklady na vývoj nových modelů aut.

Díky této spolupráci vznikly i konkrétní projekty. Například některé motory, které najdete pod kapotou Mercedesů, pocházejí od Renaultu. Tady se ukazuje síla sdílení zdrojů a technologie mezi automobilkami. A nejen motory – Renault a Mercedes sdílejí i platformy pro některé modely, což zjednodušuje výrobu a snižuje náklady.

Co to znamená pro řidiče? No, pokud řídíte auto s logem Mercedes, je možné, že jeho srdce – tedy motor – má francouzské kořeny. To ale není vůbec špatné, vzhledem k tomu, že Renault je známý svou spolehlivostí a efektivitou. Takže, i když to na první pohled nevypadá, Mercedes a Renault mají společných mnohem více věcí, než si často uvědomujeme.

Aliance neznamená, že by jedna firma vlastnila druhou, ale spíše to představuje důmyslnou strategii, jak ušetřit a vydělat víc. Jestli je to dobrá věc? Pro automobilky určitě. Pro nás, zákazníky, to znamená lepší auta za dostupnější ceny.

Aktuální vlastnické struktury

Aktuální vlastnické struktury

Když se podíváme na aktuální vlastnickou strukturu společnosti Mercedes, situace není tak přímočará, jak by se mohlo zdát. Mercedes-Benz Group AG, dříve známý jako Daimler AG, je mateřskou společností, která řídí vícero dceřiných společností včetně samotného Mercedesu. Ale pozor, na vlastnictví se podílí další významní hráči.

Renault a Mercedes mají mezi sebou uzavřené strategické partnerství. Renault drží menší, ale významný podíl v mateřské firmě Mercedesu a naopak. Toto partnerství jim umožňuje sdílení různých technologií a platforem, což šetří náklady a urychluje vývoj nových modelů pro obě značky.

Daimler AG, kde se nachází rodokmen Mercedesu, má také vazby na další automobilové giganty. Například čínský výrobce Geely vlastní přibližně 9,7% podíl v Mercedes-Benz Group, což z něj dělá největšího jednotlivého akcionáře. Tuto skutečnost většina fanoušků často přehlédne, ale má zásadní dopad na strategické směrování firmy.

Tak co to všechno znamená pro nás, spotřebitele? Partnerství s různými značkami umožňuje Mercedesu přístup k technologiím, které by jinak mohly být výrazně nákladnější nebo časově náročné na vývoj. Kdo by si pomyslel, že Renault by mohl mít ruku ve vývoji některých součástek pro modely Mercedesu?

Co to znamená pro řidiče a trh

Takže co vlastně propojení mezi Mercedesem a Renaultem představuje pro vás jako řidiče nebo potenciálního kupujícího aut? No, přináší spoustu zajímavých změn, které byste měli znát. Začněme tím, že společné projekty těchto dvou gigantů vedou k lepší dostupnosti technologií. Očekávat lze například sdílení motorů a platforem, což může v praxi znamenat, že tyto vozy nabídnou podobné jízdní vlastnosti a technologické vychytávky.

Například můžete vidět některé modely Renault s motory od Mercedesu, což je dobrá zpráva pokud toužíte po kvalitním pohonu Mercedesu za cenu Renaultu. Na druhou stranu, tato partnerství mohou mít vliv na design a prestiž jednotlivých značek. Není nezvyklé, že si zákazníci všimnou podobností v exteriéru nebo interiéru, které by dříve nezaznamenali.

Jeden z hlavních dopadů na trh je samozřejmě cena. Sdílení technologií a výrobních procesů často vede k nižším nákladům. To může potenciálně snížit ceny vozů, což vede k lepší konkurenceschopnosti a výhodnějším nabídkám pro spotřebitele.

Na následující tabulce můžete vidět, jak se sdílení technologií projevuje ve výkonnostních kategoriích některých modelů:

ModelMotorMaximální výkon
Renault ClioMercedes 1.3L Turbo130 HP
Mercedes A-ClassRenault 1.5L Diesel116 HP

Ať už jste fanouškem jedné nebo druhé značky, pochopení komplexního vztahu mezi nimi může být klíčem k nalezení ideálního vozu. Takže nebuďte překvapení, pokud najdete Renault, který vás překvapí něčím, co znáte od Mercedesu – a možná za to ani nezaplatíte tolik, kolik byste čekali!

Napsat komentář